مشاوره تلفنی 44264040
setarakedu@gmail.com

ستارک،سامانه تخصصی آموزش مجازی زبان انگلیسی برای کودکان به شیوه زبان مادری


شما اینجا هستید: خانه >> مقالات >> جزئیات مقاله فلسفه برای کودک


0


فلسفه برای کودک


فلسفه برای کودکان،باعلامت اختصاری P4C، حرکتی است برای آموزش برهان و مهارت استدلال به کودکان.این روش به نامهای"فلسفه برای نوجوانان" یا "فلسفه برای کودکان" نامیده می شود.اغلب با این نظر صورت می گیرد که ایجاد حرکتی کند که جوامع دموکراتیک را به دموکراسی بیشتر تشویق سازد.

گرچه در روان شناسی رشد پیاژه به این اشاره شده که کودکان تا سن 11 تا 12 سالگی تفکر انتقادی ندارند ولی تجربه بسیاری از فیلسوفان ومعلمان که با کودکان کار کرده اند، نشان می دهد که کودکان حتی در سنین قبل از دبستان از پرسش های فلسفی بهره مند  می شوند.به علاوه،شواهد نشان داده شده است که آموزش مهارت های استدلال در سنین پایین مهارتهای شناختی و علمی رابهبود بخشیده و تا حد زیادی به یادگیری کمک می کند.

 

 

روش آموزش

آموزش فلسفه برای کودکان متنوع است.با این حال،متخصصین بسیاری از جمله کسانی که در "سنت متیو لیپمن"و موسسه "پیشرفت فلسفه برای کودکان "هستند، بر استفاده از یک جمع یا گروه تاکید دارندو روش جستجوی  آنان بر اساس آثارو فلسفه جان دیویی می باشد.

اصطلاح "پرس و جو"به جای "درس"ترجیح داده شده است،زیرا تاکید این روش برگروه پژوهی است و دراین روش معلم بیشتریک تسهیل گر آموزشی است تایک منبع معتبری از اطلاعات.

در یک تحقیق معمولی،یک گروه می تواند برای خود یک محرک فکری ایجاد کند مانند یک متن،تصویر،کتاب تصویری و یا کلیپ ویدیویی .زمانی صرف آن می شود که مفهوم حاصل از محرک شناخته شود وسپس شرکت کنندگان در چهارچوب پرسش های فلسفی خود به دنبال کشف پاسخ برای محرک به وجود آمده می روند.متعاقب این کشف ها بحثی شکل می گیرد که کودکان را به صورت دایره ای می نشینند تابا مداخله معلم یا تسهیل گرآنان را به مرحله عمیق تری از تفکر برساند اما اشتیاق بچه ها این اجازه را می دهد که بحث را به سمت علایق گروه هم بکشانند تا مطالب بیشتری را بیاموزند.

"فلسفه براي كودكان" چگونه کار مي کند؟

اداره جلسات "فلسفه به کودکان" از دستورالعمل خاصي پيروي مي‌کند و بايد آن را مانند هر دستورالعمل خوب ديگري قبل از تنوع بخشيدن به آن به خوبي ياد گرفت. اين دستورالعمل پنج مرحله دارد که بايد به ترتيب اجرا شوند:

  1. ایجاد انگیزه بوسیله یک محرک
  2. دانش‌آموزان سؤال‌هايي را مطرح مي‌كنند که دوست دارند راجع به آنها بحث کنند و با مشارکت يک ديگر آن را به صورت طرح درس يا برنامه كار بحث سازماندهي مي‌كنند
  3. دانش‌آموزان به شيوه كند و كاو مشترك سؤال‌ها را مورد بحث قرار مي‌دهند
  4. در پايان هر جلسه تسهيل گر دانش‌آموزان را به خود- ارزشيابي گروهي پيرامون تمرين فلسفي شان رهنمون مي‌سازد
  5. در پايان هر جلسه تسهيل گر دانش‌آموزان را به خود- ارزشيابي گروهي پيرامون تمرين فلسفي شان رهنمون مي‌سازد
    آموزش فلسفه برای کودکان دارای ویژگی هایی می باشد که در آموزش زبان کودکان خاله ستاره و آموزش مجازی زبان کودکان ستارک به آن ها توجه شده است به عنوان مثال در  ابتدای جلسه برای کودک به وسیله یک محرک ایجاد انگيزه می شود و همچنین آموزش در این سیستم آموزش زبان  کاملا کودک محور می باشد .

                              خاله ستاره دیگه چی داره ؟

 

 


:نام ارسال کننده
ستارک
:تاریخ ارسال
یکشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۱