مشاوره تلفنی 44264040
setarakedu@gmail.com

ستارک،سامانه تخصصی آموزش مجازی زبان انگلیسی برای کودکان به شیوه زبان مادری


شما اینجا هستید: خانه >> مقالات >> جزئیات مقاله راهکارهای افزایش تمرکز کودک


0


راهکارهای افزایش تمرکز کودک


فرایند توجه و تمرکز در کودکان به تکامل سیستم عصبی، هوش و حواس بستگی دارد، البته بررسی علت کم توجهی در کودکان باید توسط تیم توان بخشی یا روانشناسی کودک انجام پذیرد.اما می توان می توان راهکارهایی نیز برای بهبود توجه و تمرکز کودکان توسط والدین در منزل صورت گیرد.

 برای کار روی توجه و تمرکز کودکان،اولین قدم جلب توجه آن ها است.برای این کار باید روش هایی را به کاربگیریم که برای کودکان جذاب و بازی گونه باشد در این صورت توانایی کودک در زمینه توجه به نحوی گسترش می یابد که در طول زندگی نیز برای وی مفید خواهد بود. مطالب تازه یا روش ارائه متفاوت باعث برانگیختگی و افزایش دقت در هنگام یادگیری شود ودرطول یادگیری سعی بر این است که مهارت ایجاد توجه چه به صورت کلی و چه به صورت جزیی را بالا ببریم.

 

 

برای افزایش تمرکز بهتر است از بازی هایی استفاده کنیم که کودک را وارد جزییات می کنند ،به طور مثال«بازی چی تغییر کرده است؟» تعدادی از اسباب بازی های کودک را به ترتیب خاصی بچینید  و بعد از او بخواهید از محدوده بیرون برود و بعد چند تا اسباب بازی ها را جا به جا کنید بعد از کودک بخواهید تاتشخیص دهد کدام اسباب بازی جابه جا شده و نوع جا به جایی را به شما بگویدلزومابرای تقویت مهارت گفتاری کودک نیز از او بخواهید آن را توضیح دهد، یا بازی دیگری به نام « چه چیزی برداشته شده است؟»یا اگررنگ ها را می داند چه رنگی از مداد رنگی نیست، جزو همین بازی هااست.یکی دیگر از بازی هایی که برای بچه های 4 سال به بالا که دستورالعمل ها را می فهمند می توان استفاده کرد بازی«مو به مو اجرا کن»است که به طور مثال می توان چند دستورالعمل ساده را ابتدا یکی یکی و بعد دو تا دو تا و به همین ترتیب به تعداد حرکات افزوده می شود و از کودک خواسته می شود تا آن ها را اجرا کند مثلا از کودک بخواهید:

 1- بنشیند، 2- بایستد، 3- دور خود بچرخد، 4- پنج بار بپرد، 6- روی زمین دراز بکشد، فقط فراموش نکنید اول از ساده شروع کنید و بعد به مرور با افزایش حرکات کودک را به فازهای سخت تر ببرید.به یاد داشته باشید شروع از حرکات سخت باعث سرخوردگی کودک می شود پس حوصله به خرج دهید.

همچنین برای بهبود توجه و تمرکز کودکان می توان به پرورش حواس پنج گانه کودک پرداخت.بهترین روش برای ارتباط با کودکان بازی است که در هر حالتی باید مد نظر والدین و مربیان دلسوز باشد.تعدادی تمرین برای پرورش حواس کودک در اینجا مطرح می شود البته مادران خلاق می توانند با توجه به اصول گفته شده روش ها و تمرینات دیگری هم انجام دهند.

 

 

الف-پرورش حس بینایی

 1. از کودک بخواهید یک شی نورانی درحال حرکت را با چشم تعقیب کند. شی را در جهات مختلف به صورت صاف یا دورانی حرکت دهید.
 2. با کودک خود روی زمین بنشینید و یک توپ را به سمت او روی زمین قل دهید و از کودک بخواهید این کار را انجام دهد و شما توپ را در جهات مختلف به سمت او بفرستید به گونه ای که کودک آن را با چشم دنبال کرده و مسیر آن را حدس زده و بگیرد و دوباره برای شما بفرستد.به یاد داشته باشید که در همه این تمرینات شما اوستای بازی هستید ولی باید به کودک به قبولانید که اوستا اوست و شما فقط در حال بازی هستید.کودکان کارهای جدی را دوست ندارند پس به خاطر داشته باشید شما با او فقط بازی می کنید ولی باید هدف بازی را هم فراموش نکنید.
 3. توپی را به یک نخ آویزان کرده و از کودک بخواهید به آن ضربه بزند ابتدا با یک دست بعد دو دستی به آن ضربه بزند و بعد یک در میان یعنی یک بار با دست چپ و در ضربه بعدی با دست راست ضربه بزند.
 4. تعدادی مهره به او بدهید و بگویید آن ها را نخ کندوتوجه داشته باشید مهره ها بزرگ و رنگی باشند و سوراخ بین مهره باز باشد.
 5. مرحله بعدی برای مهره ها ترتیب خاصی بگویید تا کودک آن را به همان ترتیب نخ کند.با زهم توجه کنید ابتدا ترتیب ها را ساده در نظر بگیرید و در این زمینه باید صبور باشید چون بعضی از کودکان خیلی زود دوست ندارند تغییرات را بپذیرند.شاید هر فعالیت برای چند روزمتوالی باشد.

«متذکر می شوم که کودکان با هم متفاوت هستند و نباید هرگز آن ها را با هم مقایسه کرد و در ضمن درمیان فعالیت هدف اصلی را فراموش نکنید.»

 1. پنج شی یا پنج تصویر در مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید از میان اسباب بازی هایش مانند آن ها را یافته و زیر آن تصویر یا شی قرار دهد.
 2. این کار را می توان با مهره های رنگی و اشکال هندسی نیز انجام داد.
 3. برا ی تقویت حافظه بینایی می توانید با سه مکعب ساده طرحی درست کنید  و 20 ثانیه به کودک فرصت دهید تا به آن نگاه کند سپس طرح را جمع و از او بخواهید آن چه را به یاد دارد بسازد.
 4. طرح های ناقص روی کاغذ،مازها ،پیدا کردن اشکال شبیه به هم نیز همین تأثیر را روی کودک دارند.

ب- پرورش حس شنوایی

 1. جغجغه ای را به صدا در آورید و از کودک بخواهید هر وقت صدا شنید دستش را بالا ببرد.(در حین انجام تمرین چشم های کودک را ببندید.)
 2. فعالیتی به کودک بدهید و یک موسیقی پخش کنید و با او قرار بگذارید با کم شدن صدای آهنگ انجام کار را کند و بلند شدن صدای آهنگ انجام دادن کار را تند کند و با قطع آهنگ کار را متوقف و مثل مجسمه بایستد.
 3. چند وسیله که صدا های متفاوت تولید می کند را به کودک نشان داده سپس چشم کودک را بسته و با وسایل مختلف صدا تولید کنید و از کودک بخواهید بگوید ازکدام وسیله صدا ایجاد شده است.
 4. تصویر چند حیوان را جلوی کودک قرار داده و صدا ی حیوانات را پخش کنید و از کودک بخواهید روی حیوانی که صدایش پخش می شود دست بگذارد و نام آن را بگوید.
 5. کلمه ای را به کودک بگویید و با او قرار بگذارید هرگاه در متنی که می خوانید کلمه را شنید دست بزند.می توانید این کار را با چند کلمه و کارهای متفاوت انجام دهید.
 6. داستان کوتاهی برای کودک تعریف کنید و بعد بلافاصله از متن داستان سوالاتی بپرسید.( به تدریج بین تعریف داستان و پرسش از متن فاصله بیاندازید تاکودک مجبور شود اطلاعات را د رذهن خود نگه دارد)
 7. برای تقویت حافظه شنوایی دو کلمه بدون ربط به کودک بگویید و از کودک بخواهید آن ها را برای شما تکرار کند و بعد تعداد کلمات را اضافه کنید و حتی درمراحل بعدی می توانید ترتیب به خاطر سپردن کلمات را تغییر دهید و از کودک بخواهید آن ها را به خاطر سپرده و تکرار کند.

پ- پرورش حس لامسه

 1. از کودک بخواهید با چشمان بسته اشیایی را که در دستش قرار می گیرد را فقط با لمس کردن آن تشخیص دهد.
 2. مشابه تمرین فوق را با اشیا سرد و گرم انجام دهید.
 3. از کودک بخواهید با چشمان بسته دو شی را به طور هم زمان فقط با حس لامسه تشخیص دهد و بگوید آن ها مثل هم هستند یا متفاوتند.
 4. اشکال هندسی پلاستیکی را در دست کودک قرار دهید و از او بخواهید با چشم بسته شکل را لمس کند و بدون این که شکل را ببیند ،فقط با ذهنیتی که از لمس آن دارد طرح آن ها را روی کاغذ بکشد.

توجه

یادتان باشد تازمانی که کودک توجه دارد، بازی را ادامه دهید و با خسته شدن او، آن را به روز دیگر موکول کنید.

کودکان پر جنب و جوش و نا آرام بیش تر از سایرین نیاز به برنامه ریزی و صرف وقت دارند.وقتی کودک کار را ناتمام رها می کند و با عجله به سراغ کار دیگری می رود،لذت موفقیت و اتمام کار را از دست می دهد و همین انگیزه او را کاهش می دهد، زیرا هر انسانی برای رشد نیاز به تجربه های موفق دارد.

لازم به ذکر است که برای ایجاد تمرکز در کودکان والدین با رفتار آگاهانه در تمرین و آموزش حواس، خود را الگوی کودکان قرار دهند،چرا که کودکان از طریق تقلید هم یاد می گیرند.

آموزشگاه زبان کودکان خاله ستاره و همچنین آموزش آنلاین زبان کودکان ستارک با طراحی محتواهایی متناسب با رشد شناختی کودکان وآموزش بازی محور به تقويت تمرکز کودکان کمک شایانی می کند.

 


:نام ارسال کننده
ستارک
:تاریخ ارسال
یکشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۱