مشاوره تلفنی 44264040
setarakedu@gmail.com

ستارک،سامانه تخصصی آموزش مجازی زبان انگلیسی برای کودکان به شیوه زبان مادری


شما اینجا هستید: خانه >> مقالات >> جزئیات مقاله هوش هیجانی


0


هوش هیجانی


به تازگی واژه هوش هیجانی زیاد به گوشمان می خورد.پیش از این هرگاه صحبت از هوش می شد همه از IQصحبت می کردند ولی امروزه هوش را به انواع متفاوتی طبقه بندی می کنند دیگر فقط IQ نشانگر هوش نیست واژه اختصاری دیگری نیز به نام EQ نیز با آن همراه می شود.حال ما در طی این مقاله می خواهیم شما را با تعریف آن آشنا کنیم.

توانایی افراد در بیان و کنترل احساسات مان بسیار اهمیت دارد،اما توانایی ما برای درک، تفسیر و پاسخ به احساسات دیگران نیز از همان اهمیت برخوردار است.تصور کنید دنیایی را که شما احساسات دوستتان را وقتی غگمین است درک نمی کنید یا وقتی همکارتان عصبانی است ، متوجه نمی شوید.روان شناسان این توانایی را به عنوان هوش هیجانی می شناسند و بعضی از آن ها حتی آن را از هوش بالاتر می دانند.

 تعریف هوش هیجانی

هوش هیجانی (EI) به توانایی درک،کنترل و ارزیابی احساسات بر می گردد.بعضی از محققان معتقد هستند که هوش هیجانی قابلیت یادگیری و تقویت دارد، ولی بعضی دیگر ادعا می کنند که این از ویژگی های مادرزادی است.

هوش هیجانی یعنی توانایی شناسایی احساسات خود و دیگران ، همچنین بین احساسات متفاوت تبعیض قایل شوند و از این اطلاعات احساسی برای هدایت فکر و رفتار استفاده کنند.

سالوی و مایر یک مدلی از هوش هیجانی تعریف کرده اند که 4 عامل اصلی دارد:

  1. درک احساسات:گام اول فهمیدن احساسات این است که دقیقا آن ها را درک کنی.حتی در بعضی موارد درک علایم بی کلام مثل زبان بدن و خصوصیات چهره را نیز شامل می شود.
  2. استدلال با احساسات:گام بعدی شامل استفاده از احساسات برای ترویج تفکر و فعالیت های شناختی می باشد.احساسات به طبقه بندی آنچه به آن توجه داریم و واکنش می دهیم کمک می کند؛ما به طور عاطفی به آنچه جلب توجه ما می کند پاسخ می دهیم.
  3. درک احساسات:احساسی که ما دریافت می کنیم می تواند معانی گسترده ای داشته باشد.اگر کسی خشمگین بود،ناظرباید علت ایجاد خشم را تفسیر می کند.برای مثال،اگر رییس شما واکنشی خشن داشت،یک دلیل آن این است که از کارشما ناراضی است دلایل دیگری نیز ممکن است داشته باشد مثل این که جریمه رانندگی شده یا باهمسرش دعوا کرده است.
  4. مدیریت احساسات:توانایی مدیریت احساسات به صورت اثر بخش که کلید اصلی هوش هیجانی است.تنظیم احساسات دادن پاسخ مناسب و پاسخ به احساسات دیگران همه جنبه های مهمی در مدیریت عاطفی هستند.

مفهوم هوش هیجانی در بین مردم به وسیله کتاب خلاقانه دانیل گلمن شناخته شد.که اساس کار بسیاری از دانشمندان دیگر همچون مایر و سالوی شد.طبق این نظریه افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند در زندگی خود نسبت به آنانی که فقط بهره هوشی بالایی دارند موفق تر می باشند.

هوش هیجانی را با ابزارهای متفاوتی می توان سنجید.لازم به ذکر است که در علم روان شناسی منظور از ابزار، دستگاه های الکترونیکی ،ترازو و خط کش نیست بلکه ابزارهای سنجش دراین علم پرسش نامه، مشاهده و مصاحبه و نظیر این ها می باشد.برای سنجش هوش هیجانی پرسش نامه های دقیق و معتبری وجود دارد مانند:

  • ریوون بار آن:این ابزار برای اندازه گیری استرس،تحمل،حل مسأله،خوشحالی و هوشیاری طراحی شده است.
  • مقیاس چند عاملی هوش هیجانی(MEIS)
  • پرسش نامه سبک اسناد سیلگمن(SASQ)
  • پرسش نامه شایستگی عاطفی(ECI)

در برنامه ریزی آموزشی آکادمی زبان کودکان خاله ستاره و همچنین آموزش مجازی زبان کودکان ستارک به تقویت هوش هیجانی از طریق استفاده از کادری متخصص در زمینه کار با کودکان می پردازد.

 

                        **** با خاله ستاره کودک شما  ستاره می شود.****

                                      ****خاله ستاره دیگه چی داره****

نمونه زبان آموزان رشد یافته با متد خاله ستاره را در فضای مجازی مشاهده کنید:

اینستاگرام :

      khalehsetareh.academy

تلگرام :    

  khalehsetareh@


:نام ارسال کننده
ستارک
:تاریخ ارسال
دوشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۹